
Keby bude koncert pre Gazu?
Vojna na Ukrajine trvá už viac ako tri roky. Východný dištrikt pri tejto príležitosti každý rok na výročie ruskej invázie organizuje koncom februára koncert v spolupráci s tromi hudobníkmi – speváčkami Katkou Koščovou, Milou Medvedovskou a klaviristom Danielom Špinerom.
Biskupský úrad Východného dištriktu sídli v Prešove a má najbližšie k ukrajinským hraniciam. Preto ho Zbor biskupov poveril zodpovednosťou za riešenie projektov spojených s humanitárnou pomocou, doma aj na území Ukrajiny. Počas uplynulých troch rokov sme vyviezli východnému susedovi humanitárnu pomoc asi vo výške 750-tisíc eur. Súčasťou bolo aj 1 700 „Krabíc požehnania“, pripravených s finančnou podporou Cirkevného zboru Krista-služobníka v Houstone, štáte Texas. Zbierku na americkej strane inicioval predok slovenských emigrantov Richard Ruskan. Rovnakú sumu, cca 750-tisíc eur však poskytol Svetový luteránsky zväz s podporou ELCA – Evanjelicko- luteránskej cirkvi v Amerike aj na humanitárne projekty realizované evanjelikmi na Slovensku. Išlo konkrétne o tri typy projektov: krytie režijných nákladov v zariadeniach s ubytovanými utečencami, mzdy pre lokálnych koordinátorov a rekonštrukcie ubytovacích zariadení. Tých zariadení, ktoré zostanú zrekonštruované pre potreby cirkvi aj po skončení vojny a odchode utečencov. Z uvedeného vyplýva, že evanjelici počas troch rokov veľa dali, ale aj veľa dostali – a to zďaleka nielen na úrovni materiálnej. Prejavili spolupatričnosť a solidaritu, tak ako za 2. svetovej vojny nositelia ocenenia Spravodliví medzi národmi, ktorí samozrejme riskovali a obetovali oveľa viac. Prečo sa k tomu treba vracať? Pretože sa čoraz častejšie objavujú názory, že cirkev sa viac zaujíma o „cudzích“ ako o domácich viery. Akoby sme prehliadali starozmluvný imperatív starať sa o „vdovy, siroty a cudzincov“, aj Ježišove slová: „Prišiel som ako cudzinec a prijali ste ma.“ Tušili sme, že počiatočná vlna eufórie a solidarity s utečencami časom poklesne. No s prepadom, a obratom v mnohých prípadoch o 180 stupňov, nepočítal asi nikto. Výdatne k tomu prispievajú a olej do ohňa prilievajú niektorí nezodpovední politici – populisti.
Tohtoročný koncert pre Ukrajinu mal názov „Buď láska“. Keď však čítate komentáre na sociálnych sieťach, tak si kladiete otázku, kedy sme prestali „byť láskou“? Iste sa pod to podpisuje únava z vojny, ktorá trvá už tak neznesiteľne dlho – no ak sme unavení my, čo majú povedať vojaci v zákopoch a obyvatelia miest pod náletmi dronov a kĺzavých bômb? Alebo prestávame „byť láskou“, pretože sme na peňaženkách pocítili dopady inflácie a rastúcich cien spojených s odstávkou dodávok ruského plynu? Iste, je ťažké uskromniť sa, šetriť a čo-to si odoprieť. Stále však máme zabezpečené základné potreby a nemusíme mať obavy, či sa dožijeme rána. Alebo vieme a chceme „byť láskou“ len vtedy, keď nás to nič nestojí? No také kresťanstvo a taká láska, ktorá nás nič nestojí – ani za nič nestojí.
Po zverejnení správy o koncerte pre Ukrajinu sa v komentároch na sociálnych sieťach objavila otázka: „A kedy bude koncert pre Gazu?“ Znamená to azda, že ak nevieme pomôcť všetkým, nemáme radšej pomáhať nikomu? Vylučuje súcit s obeťami v jednej krajine solidaritu s obeťami iných vojnových konfliktov? A čo tak zorganizovať najprv koncert pre 1 200 obetí masakru Hamasu a palestínskych civilistov zo 7. októbra 2023, ktorý predchádzal vojenskej intervencii izraelskej armády do Gazy a bol jej spúšťačom? Na rok 2025 bolo zvolené biblické heslo z Listu apoštola Pavla
do Efezu: „Všetko skúmajte, dobrého sa držte.“ Akoby sme pod vplyvom konšpirácií a propagandy stratili schopnosť rozlišovať medzi obeťou a agresorom, medzi útočnou
a obrannou vojnou.
Prečo Ukrajina a nie Gaza alebo Izrael? Jednoducho preto, že s Ukrajinou susedíme na východnej hranici. A boli to ukrajinskí utečenci, čo utekali pred vojnou. Nezachránime celý svet. Môžeme intervenovať len vo svojom bezprostrednom okolí a kým nám stačia sily. „Buď láska“ – aké jednoduché, a predsa ťažké. Ak už nedokážeme „byť láskou“, aspoň nestrácajme ľudskosť. Položme na misku vás svoje hodnoty – čo je pre nás viac, mať alebo byť?
E. Mihočová
Celé číslo časopisu
Tento obsah je dostupný iba pre predplatiteľov.
Ak chcete obsah zobraziť prihláste sa do svojho účtu, alebo si zakúpte predplatné.