Trhlina v múre

Vo februári sa na stránke Akademickej rímskokatolíckej farnosti v Prahe objavil oznam, že v nej končí obľúbený farár Marek Orko Vácha. Správa o jeho odvolaní vzbudila pozornosť nielen v Čechách, ale aj na Slovensku, kde ho poznajú čitatelia jeho kníh a poslucháči podcastov. Je známy aj v protestantských kruhoch, keďže témy, ktoré Vácha ako teológ, biológ, etik a skaut v jednej osobe otvára, prekračujú hranice jednotlivých konfesií. Jedinečným spôsobom prepája cirkev a sekulárnu spoločnosť. To, čo Mareka Orka Váchu mrzí v súvislosti s jeho odvolaním asi najviac, je spôsob, akým k nemu došlo, a to bez udania dôvodu. Má súvisieť s ekumenickými bohoslužbami v rámci projektu „Hospodin v hospode“, ktoré vysiela TV Noe. Jeho kritici mu vyčítajú najmä to, že v nesakrálnych priestoroch vysluhoval sviatosť eucharistie.
Po náhlom odvolaní prišli obľúbenému kazateľovi tisíce podporných správ. A inkriminované bohoslužby „Hospodin v hospode“ majú, paradoxne, k dnešnému dňu na youtube viac ako stotisíc zhliadnutí. Človek si tak nevdojak kladie otázku: Je lepšie kázať Božie slovo v prázdnom kostole alebo v preplnenej „hospode“ v rámci projektu, ktorý má ambíciu osloviť práve sekulárneho hľadajúceho človeka? Dodržiavať dohodnuté pravidlá je určite dôležité, zvlášť ak ide o sviatosti, v ktorých je Kristus prítomný medzi nami. No nie je lipnutie, bazírovanie na litere zákona tým povestným „preciadzaním komára a prehĺtaním ťavy“, za ktoré Pán Ježiš kritizoval farizejov a zákonníkov? Čistením čaše a misy zvonku bez ohľadu na vnútorný obsah? A hlavne, nedala sa celá záležitosť riešiť bratským rozhovorom medzi štyrmi očami? Komu táto kauza prospela a komu uškodila? V každom prípade otvorila prospešnú diskusiu o tom, ako rešpektovať pravidlá a zároveň byť kreatívni v záujme otvárania sa cirkvi spoločnosti. Diskusiu o tom, čo je ešte prípustné a čo už za červenou čiarou. Keď kauza začala žiť vlastným životom na sociálnych sieťach, biskup a odvolaný kňaz sa jeden druhému navzájom ospravedlnili. Vácha môže v projekte „Hospodin v hospode“ pokračovať, no iba kázaním, bez prisluhovania sviatostí. Je zaujímavé pozorovať, ako sa Marek Orko Vácha v danej situácii zachoval. Dokázal odpustiť. Bráni sa „prepierať špinavú bielizeň“ na verejnosti, pretože má svoju cirkev rád, a to aj napriek všetkému, čo sa stalo. Nepozerá za seba na dvere, ktoré sa za ním zavreli, ale hľadí dopredu na tie, ktoré sa pred ním otvárajú. „V tomto zmysle nemám obavu a teším sa na to, čo príde. Pozerám sa do budúcnosti s nadšením,“ hovorí odvolaný kňaz. Keďže bude mať viac voľného času, chce napísať svojho Malého princa. Vie, že teraz je čas do praxe previesť teóriu o odpustení. „Celú kauzu chápem ako určité privilégium, vyznamenanie, skúšku toho, aby som to, čo hlásam z kazateľní a čo hovorím svojim poslucháčom na prednáškach o odpustení, naraz odžil sám vo svojom vlastnom živote,“ vysvetlil v rozhovore pre Český rozhlas. Je presvedčený, že odpustenie sa dá natrénovať a je rád, že má na to šťastnú povahu. Pozná totiž ľudí, ktorí nie sú schopní zmieriť sa s krivdou, alebo s údajnou krivdou, a majú
to jednoducho ťažké: „Racionálne vedia, že keby odpustili, tak by sa im uľavilo, ale akosi to nejde.“ Koreň slova od-pustiť znamená pustiť z rúk to, čo nás ťaží a bolí. Prenechať riešenie krivdy na Boží spravodlivý súd teraz v časnosti, alebo raz vo večnosti. Marek O. Vácha: „Človek, ktorý sa v myšlienkach neustále vracia k tomu, ako mu ublížili, zažíva peklo. Peklo nemusí byť budúcnosť, ale desivá prítomnosť.“ Na dvere nám pomaly ale isto klope pôst ako predzvesť veľkonočných sviatkov. Prorok Izaiáš si v 58. kapitole kladie otázku, aký pôst má Boh rád. Niekedy sa totiž môžeme postiť aj zbytočne. Bohu nestačí, ak ovesíme hlavu ako trstina a podstelieme si vrecovinu a popol. K pôstu, ktorý má rád Boh, patrí pokánie, sebareflexia a odpustenie.
A tiež schopnosť priznať si chybu. Pôst, ktorý sa páči Bohu, napravuje nespravodlivosť, oslobodzuje, sýti hladných, prichyľuje bezprístrešných, oblieka nahých a neskrýva sa pred svojím príbuzným. Kto sa takto postí, má budúcnosť: pomenujú ho opravovateľom trhlín. Sme naozaj pripravení opravovať trhliny, ktoré sa objavili v našich múroch, a možno aj naším vlastným pričinením? Nie je na to nikdy neskoro.

E. Mihočová

Celá číslo časopisu

Tento obsah je dostupný iba pre predplatiteľov.

Ak chcete obsah zobraziť prihláste sa do svojho účtu, alebo si zakúpte predplatné.