Investícia do vzťahu

Cestovala som autobusom. Bola som tam len ja a nejaká mamička s dievčatkom v krásnych modrých šatôčkach, dlhými plavými vlasmi začesanými do vrkoča. Na prvej zastávke položilo svojej mamine otázku, či sa ešte nechystajú vystúpiť. Tá sa len usmiala a podala mu tablet, na ktorom pozerali rozprávku a spríjemňovali si cestu. Na niekoľkých zastávkach nastúpili ďalší ľudia, ale dievčatko sa pozeralo len na tablet a maminu.
Okolie vnímalo len vtedy, keď autobus zastal, aby sa mohlo opýtať, či ešte nevystupujú. Pripomenulo mi to mňa samú. Občas vnímam iba úzke okolie a to, aké mám problémy ja.
Pre našich rodičov budeme deťmi vždy. Nič sa nedá robiť. Často ma pobaví, keď  si spomeniem, ako veľmi som túžila byť dospelou a teraz by som najradšej bola iba dieťaťom. Chcela by som byť ako dieťa, o ktoré sa milujúci rodič postará a nemať žiadne starosti. Dnes je to však už úplne inak. Zdá sa mi, že vôbec nič nestíham a som v akomsi zhone. Zjednodušujem si všetko, čo sa dá a aj medziľudskú komunikáciu.
Radšej napíšem milovanému človeku status na sociálnej sieti, radšej pošlem smsku, než by som ho mala navštíviť, vypočuť aj osobne a objať. Radšej sa pozeráme, podobne ako malé dievčatko z autobusu, na tablet, imaginárny svet, než na ten, ktorý je okolo nás a pred ktorým si zatvárame oči. Pravdou je, že nastal čas, aby sme aspoň tento mesiac mysleli viac na iných než na seba.

Detskú úprimnosť znesie málokto, ale faktom je, že iba dieťa vám v dnešnej dobe dokáže povedať pravdu.

Aj keď niektoré deti majú bujnú fantáziu a vedia si povymýšľať kadečo.
Dňom detí  by mal byť pre nás aj deň, v ktorý budeme k sebe úprimnými a venujeme svoju pozornosť i tým najmladším. Deťom. Pán Ježiš miloval deti. Vždy si na ne našiel čas, aj keď to učeníci považovali za zbytočné. Čas venovaný iným nikdy nebude zbytočnosťou.
Aj vtedy, keď sa mi zdá, že nič nestíham. Preto objímem svojho ocka na Deň otcov, poviem mu, ako veľa pre mňa  znamená.
Naším otcom je však aj ten nebeský Otec. Ani na Neho nechcem zabudnúť a aj na to, že rovnako ako som dieťaťom mojich rodičov, som aj Božím dieťaťom. Nestačí Mu poslať modlitebnú smsku, treba s Ním ísť životom. Chcem s Ním mať živý vzťah a osláviť aj s Ním nielen Deň detí či Deň otcov, ale aj všetky ostatné dni.

Tak ako tvrdá práca na poli raz prinesie svoju úrodu, aj my musíme pracovať na našich vzťahoch.

Povzbudzujme sa a nezabúdajme sa obzerať okolo seba.

Janka Futejová,
členka Redakčnej rady eVýchodu